Kaasaegse ja hubase kodu küttesüsteem

Elumajas on tõelise kodu tunne siis, kui ta võimaldab perele võimalikult palju mugavusi. Kodu on koht, kus perekond tunneb end turvalisena ja privaatsena.

Päevatööst väsinuna naastes töölt koju, peab tõeline kodu pakkuma alati head võimalust tunda end vabalt ja mugavalt, et järgmiseks tööpäevaks olla igati vormis ja väljapuhanud.

Ka puhkepäevadel, nautides  perekeskset koosolemist ja ka siis, kui väljas tormab, sajab vihma või tuiskab lumi, tagab kõike seda hästi ja nutikalt ehitatud küttesüsteem.

Milline peaks üks mõnus ja mugav kodu olema?

Kõige muu saja ja tuhande vajaliku asja seas on esmatähtsad soojad ja puhta õhuga eluruumid. Ei ole just hubane, kui õues on külm ja kõle ning kodus on ka külm. 

Meeldivalt soe tuba ühtlase temperatuuriga ja värske õhk igas toas, köögis, vannitoas, kus iganes, on üks põhitingimusi kaasaegses kodus. Tõsi, maja süda on küttesüsteemi soojusallikas. Millist energiakandjat selles kasutada, on väga oluline. Nagu öeldakse - mis põleb, annab sooja. Kas energiakandjat põletatakse lokaalses katlamajas, või tehakse seda kusagil kaugemal keskkatlamajas ning soojus tuleb majja trasside kaudu, on asja üks külg. Oluline on aga see kui mugav on küttesüsteemi teenindamine ja kui palju kulub soojusele RAHA. Siinkohal on õige aeg välja öelda eluliselt ning ka majanduslikult tähtis tõde: "rikas pole see, kes palju ja kallilt ostab, vaid see, kes vähe kulutab". 

Meie geograafilises elupiirkonnas on võimalus valida mitmete kütteliikide vahel. Nii mõndagi energiaallikat ei ole meil veel võetud kasutamisele või kasutatakse vähe. Samal ajal traditsioonilisi energiakandjaid kasutatakse veel üsna ebaökonoomselt.

Sooja võib mitut moodi toota. Kütteaineks võib olla puit erinevates variantides (halupuu, pellet), kütteõli, elekter, gaas, päikeseenergia, maa- ja õhusoojus jne. Kuidas aga need energialiigid muuta kõige kasulikumalt, ökonoomsemalt ja efektiivsemalt soojusenergiaks? Milline variant on sobivaim, peaks olema igaühe enda otsustada ja sõltub põhiliselt rahakoti paksusest ning soovitava mugavuse tasemest.
Tähtsat osa etendab elamu ehitamisel selle soojapidavus ehk soojakaod väliskeskkonda ja ventilatsioonile.

Kuidas valida ehitajat ja leida oma majale efektiivseim küttelahendus?

Kui hakatakse omale uut kodu rajama või olemasolevat renoveerima, tõuseb nii või teisiti päevakorrale elamu küttesüsteemi probleem. Soovitav on selleks hankida võimalikult palju informatsiooni erinevatest allikatest. Õige valiku tegemisel tuleks abi otsida võimalikult professionaalsetest allikatest. Kui on kogutud piisavalt informatsiooni, tuleb see enne valiku tegemist põhjalikult läbi analüüsida. Kergem on seda teha, kui kasutada erapooletute asjatundjate abi.

Tehtud valiku korral tuleb kindlalt olla veendunud, et hiljem ei tuleks kahetseda ja ümberehitamisele uusi kulutusi teha. Siinkohal soovitus: liigne kokkuhoid maksab hiljem mitmekordselt kätte. Ka üleliigselt ei maksaks teha tarbetuid kulutusi igasuguste vähetähtsate vidinate peale, mida kaupluste müüjad või ehitajad püüavad nii-öelda "pähe määrida", et mõningatest seismajäänud ebaotstarbekatest asjadest lihtsalt kasuga lahti saada. Töövõtuks tuleks võtta pakkumisi mitmetelt küttesüsteeme ehitavatelt firmadelt. Tähelepanu tuleb pöörata pakkumise sisule (spetsifikatsioonile), seadmete kvaliteedile ja lõpphinnale - mitte seadmete ja materjalide ühikuhindadele. Et hinnapakkumine läheks libedamini läbi, pakutakse tihtipeale odavaid ja kehvema kvaliteediga seadmeid ning materjale.

Seega erilist tähelepanu tulebki pöörata seadmete ja materjalide kvaliteedile ning otstarbekusele ja küttesüsteemi skeemile (projektile). Sellepärast on tellijal, kes ei pruugi olla ka asjatundja, väga raske õiget valikut teha ja sageli minnaksegi hinna odavuse õnge. 
Soovitus: kõige kindlam on küsida igalt pakkujalt tema poolt teostatud tööde tellijate kontaktandmeid ning paluda kütteseadmete kasutajate arvamusi küttesüsteemikvaliteedi ning toime kohta. See annab parima ülevaate ehitusfirma mainest, kompetentsusest ja tööde kvaliteedist. 

On firmasid, kelle pakkumine tundub kohe kahtlasena liiga odava hinna tõttu. Sageli tuleneb see odavate, kehva kvaliteediga seadmete ja materjalide kasutamisest.
Nagu eelpool juba mainitud, et teha õige valik, tuleb väga asjatundlikult pöörata tähelepanu pakkumise sisule. Samuti pole paha ära kuulata pakkuja põhjendused ja selgitused esitatud hinnapakkumisele. Ei soovita pakkujatega vestlemisel nimetada teiste tööpakkujate nimesid ega hindu, mis võib õige valiku otsustamisel hoopis valele teele viia. On olnud juhtumeid, kus tundmatud "tegijad" töö omale saamise eesmärgil hakkavad hindu konkurentidest allapoole võtma või konkurente halvustama. Tellija raskeim osa ongi just usaldatava ja professionaalse küttesüsteemi ehitaja valimine.